Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Slováci môžu namiesto písania texty už aj diktovať

Aplikácie Nuance Dragon Dictation a Dragon Search pre váš iPhone, iPod touch a iPad od dnes rozumejú aj po slovensky

 Kvalitné technológie pre rozpoznávanie a prepis slovenčiny do textovej podoby sú odteraz k dispozícii bežným koncovým užívateľom zadarmo. Aplikácie spoločnosti Nuance umožňujú rýchlejšie a ľahšie odosielať textové správy a e-maily, aktualizovať kontá na Twitteri a Facebooku, vyhľadávať obsah na webe a oveľa viac – to všetko prostredníctvom hlasového ovládania, hovorovou slovenčinou.

BRATISLAVA, 27. júna 2012 – Slováci za chvíľu nebudú potrebovať klávesnicu. Začína doba, kedy ľudia budú techniku ovládať najmä hlasom a klávesnice budú využívať minimálne. Technika im bude rozumieť a hovorené slovo do textovej podoby spoľahlivo prevedie obyčajný mobil alebo domáci počítač.

Na Slovensko prichádza spoločnosť Nuance Communications, Inc. (NASDAQ: NUAN) so svojimi aplikáciami Dragon Dictation a Dragon Search, ktoré slúžia na rozpoznávanie a prepisu textu v slovenčine prostredníctvom mobilného telefónu. Aplikácie sú k dispozícii zadarmo pre platformu Apple prostredníctvom App Store (od štvrtka 28. júna). Podporované sú mobilné zariadenia iPhone, iPod touch a iPad.

Aplikácie si už stiahli desiatky miliónov užívateľov po celom svete. „Vďaka nim môžu jednoducho a rýchlo diktovať textové správy, e-maily, aktualizovať statusy na sociálnych sieťach alebo vyhľadávať hlasom na internete. Ovládanie telefónu hlasom je až päťkrát rýchlejšie ako písanie,“ hovorí Peter Martiš, regionálny manažér spoločnosti Nuance. Ukážkové video je k dispozícii tu: http://www.youtube.com/watch?v=RjYjiJfUrh4. Aplikácie Dragon sú do dnešného dňa k dispozícii už vo viac ako 37 krajinách celého sveta.

Na Slovensko dorazil boom ovládania techniky ľudským hlasom

Domáci spotrebitelia môžu konečne úplne po prvýkrát vyskúšať kvalitné aplikácie pre presný prepis hovoreného slova prostredníctvom mobilného telefónu. Doposiaľ boli pre bežných užívateľov k dispozícii len jednoúčelové aplikácie s nízkou presnosťou (vyhľadávanie na internete) alebo kvalitné, no veľmi nákladné riešenia určené pre firemný sektor. „Dragon je zadarmo a pre každého. Umožňuje rýchlo a presne nadiktovať text cez mobil. Uvoľní ľudom ruky pri používaní telefónov a umožní vyhnúť sa nepohodlnému písaniu textu na klávesnici,“ dodáva Martin Veselka.

Trh s technológiami pre rozpoznávanie hovorovej reči rapídne rastie s tým, ako sa udomácňujú v bežnej elektronike: v telefónoch, elektronických čítačkách, automobiloch alebo navigačných systémoch. Rozpoznávanie hlasu je masovo nasadzované aj v podnikovej sfére: v bankách, cestovnom ruchu a telekomunikáciách. „Vo firemných call centrách inteligentné systémy rozpoznávania hlasu navigujú zákazníkov a vybavuje jednoduché požiadavky. Lekári ich využívajú pre diktovanie lekárskych správ, na súde môžu nahradiť súdnych zapisovateľov,“ vymenováva Martin Veselka.

Rast globálneho trhu technológií pre rozpoznávanie hovoreného slova v roku 2010 dosiahol objem 78 mld. USD a každoročne rastie o desiatky percent. „Potenciál je obrovský, napríklad technológie Nuance využíva viac ako 5 miliárd mobilných zariadení, 70 miliónov áut a 50 miliónov GPS zariadení! Aj vďaka tomu sa môžeme pochváliť minuloročným 37% nárastom predajov, ktoré dosiahli objem 1,4 mld. USD,“ dodáva Martin Veselka.

Vysoké tempo rastu celého sektora súvisí s rastúcim výpočtovým výkonom mobilných zariadení a počítačov, ktorý umožňuje spracovávať hovorovú reč v reálnom čase. Vývoj nových algoritmov pre spracovanie hlasu umožňuje dosahovať vysokú presnosť. „Nuance disponuje tímom tisícov vedcov a výskumníkov, ktorí sa zameriavajú na vývoj a inovácie. Môžeme sa preto už dnes pochváliť viac ako 4000 patentmi,“ hovorí Martin Veselka.

Dragon Dictation a Dragon Search sú k dispozícii zadarmo od 28. júna

Aplikácia Dragon Dictation je kompatibilná s iOS-5 a bude k dispozícii v App Store od štvrtka 28. júna. Obsahuje nástrojovú lištu s ikonkami aplikácií, ktoré umožňujú užívateľom ľahko odosielať diktovaný text ako e-mail alebo SMS, na Facebook, Twitter alebo do schránky. Aplikácia taktiež disponuje funkciou automatického ukladania, ktorá dokáže zálohovať diktovaný text v prípade, že je užívateľ vyrušený prichádzajúcim hovorom. Ukážka využitia aplikácie Dragon Dictation je k dispozícii na: http://www.youtube.com/watch?v=RjYjiJfUrh4.

Ďalšia aplikácia je Dragon Search, umožňujúca vyhľadávanie na internete pomocou hlasových povelov v slovenčine. Aplikácie Dragon Search je vybavené jedinečnou a novátorskou funkciou Dragon Search Carousel. Tá prináša rýchlejšie a presnejšie výsledky vyhľadávania počas niekoľkých sekúnd, pričom pre vyhľadávanie používa niekoľko kanálov vrátane Google, Yahoo!, Twitter, iTunes, Wikipedia a YouTube.

 

Viac informácií je k dispozícii na www.NuanceMobileLife.com. Spoločnosť Nuance je taktiež možné sledovať na Twitteri (@NuanceMobile) alebo sa stať fanúšikom firmy na Facebooku.

 

 

 

©2006 - 2019 Created by sothar, hosted by Gator.sk